EĞLENCELİX
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EĞLENCELİX

Eğlencenin Tek Merkezi...

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz

5 posters
YazarMesaj
SnAk3
Üye
Üye

rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Empty
MesajKonu: rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimePerş. Ara. 20, 2007 11:30 pm

arkadaşlar sewdiğiniz rap müzik sanatçıları hakkındaki bilgileri buraya toplayabilirsiniz
SnAk3
Üye
Üye

MesajKonu: cezanın yeni reklam klibini izliyen varmı   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimePerş. Ara. 20, 2007 11:39 pm

ben bu reklam klibine bayıldım gerçekten rap müzik güsel yerlere taşıncak bundan eminim ve şunu sölemek isterim barış içinde iii bir yerlere taşınsın buyrun reklam klibini izlemek istiyenler link bu https://www.youtube.com/watch?v=xxqEapK7xYg
DuMBaSS
Administatör
Administatör
DuMBaSS

MesajKonu: Geri: rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimeCuma Ara. 21, 2007 7:58 am

Sagopa Kajmer (d. 1978, Samsun) DJ, prodüktör, turntablist ve Türkçe Sözlü Rap Müzik sanatçısı.

Asıl adı Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer, müzik yaşantısına kişisel meraklarının ardından Samsun'da yerel bir radyoda djlik yaparak başladı. Bu sırada Rapper M.C. (Rapper Mic Check) müstear ismini kullandı. Öğrenim hayatında 1997'de İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanması dolayısıyla İstanbul'a geldi. İstanbul'a gelişinden bir yıl sonra 1998'de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurdu. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama (compilation) albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla peşpeşe "Sözlerim Silahm" ve "İhtiyar Heyeti" isimli 2 albüm çıkardı. 2006'nın Ağustos ayında Kolera ile hayatını birleştirdi.

Sagopa Kajmer'in doğuşu
Sagopa (Yunus) uğraşlarının sonucunda rapçı olmuştur. Özyavuz, 'Sagopa Kajmer' stilini oluşturdu. Silahsız Kuvvet üzerine bir süre suskunluğunu koruyan Özyavuz artık Silahsız Kuvvet döneminin bittiğini belirtti. Yine aynı yıl içerisinde yeni mahlasının adını taşıyan Sagopa Kajmer albümünü çıkardı. Bu albümden sonra 2. albümü olan 10 Kurşun'u çıkardı. Çalışmalarında farklı üslubu ile dikkat çeken Özyavuz bunu "Rap Yaparken Günahamı Girdim" şarkısında '...Bir yatakta 3 kişi yatarız. 1 Silahsız Kuvvet 2 Mic Check 3 Sagopa Kajmer...' şeklinde dile getiriyor. Silahsız Kuvveti tarihe gömmesinin ardından bu sayı 2'ye düşmüştü. Dj olarak Mic Check mahlasını kullanan Özyavuz, Türkiye'de turntablizm akımını başlatmıştır. Yine 2002 yılında Cezanın 'Med Cezir' albümündeki prodüksiyonuyla adından söz ettirdi.

2004'te çıkardığı 'Bir Pesimistin Göz Yaşları' isimli albümüyle yepyeni bir tarzın öncüsü oldu. Daha öncesinde "10 Kurşun" albümünde pesimist stilden izler vardı ancak pesimist stilin doğuşunun 3. albümüyle kabul edilmesi daha doğru olacaktır. Pesimistin Türkçe karşılığı karamsardır. Daha önceki 2 albümde sokak/battle tarzına ağırlık veren Sagopa Kajmer 3. albümde karamsar bir havada hayatı ele alıyor, savaş ve insanlık üzerine şarkılar yapıyor.

DJ'lik yönü
Mic Check 2004'te Cezanın Nefretteki grup arkadaşı Dr Fuchs'un 'Huzur N Darem' albümünün prodüktörlüğünü yaptı. DJ'lik yönüyle kendini her zaman geliştiren Özyavuz 'Turntablizm' denilen olayın Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz Türkiye'nin köklü radyolarında DJ'lik ve müzik direktörlüğü yaptı. Türkiye'nin en iyi beatmakerı olarak da bilinir.

Bir yandan dj'lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer 2004'te Türkiyenin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler ve soundtrackler hazırladı. 'Al Bir de Burdan Yak' isimli parçasına video klip çekildi. Bu gelişme Sagopa Kajmeri tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırdı. Türkiyede birçok insan Sagopa Kajmeri bu kelime ile tanıdı. 2005'te Koleranın 'Karantina Embriyo' albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Recordstan çıkardığı 'Romantizma' isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan 'Vasiyet' Kral Tv'de 2005 yılının 'en iyi klip' ödülüne layık görülmüştür.2006 yılında Kuvvetmirayla beraber Kafile isimli albümü çıkardı.2007 yılında Kolerayla düet albümleri olan İkimiz Anlatan Birşey'i dinleyicileriyle buluşturdu,çift cdlik özel koleksyon basımı büyük ilgi gördü.Ayrıca Mc Salazar ile birlikte İçimdeki Şeytanın Ensesindeyim parçasını çıkarmıştır.

Sagopa Kajmer ve eşi Kolera (Esen Özyavuz) birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurdular. Bu ikili ve Kuvvetmirada yer alan diğer rap müzik yapanlar Melankolia müziğin ilk albümü 'Kafile'yi çıkardılar. Albümün prodüktörlüğü yine Sagopa Kajmer'e aittir.
SnAk3
Üye
Üye

MesajKonu: Ege Çubukçu:Divalar beni istiyor ne yapayım   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimeCuma Ara. 21, 2007 10:19 am

Ege Çubukçu'yu en son stüdyo da yeni albümü üzerinde çalışırken bırakmıştık.Sonra bir baktık Hande Yener'le düet yapıyor, ardından Ajda Pekkan'la sahneye çıkıyor.Peki bu arada yeni albüm nasıl gidiyor? Dayanamayıp kapısını çaldık, sorduk.

Hiç sanmıyoruz. Üsküdar-Kadıköy-Batı Berlin "Rap Hattı"nda da ona rastlamayı hayal bile edemiyoruz! Neden? Bir kere İzmirli. Doğduğu şehrin sıcaklığını kalbinde taşıyor ve rahatlığı size de yansıyor.Ege'yle yapımcısının Acarkent'teki ofisinde buluşuyoruz. Sohbete, ikinci albümü (ki o buna "maxi single" diyor, geleneği bozmayalım) "Geri Ödeme Zamanı'nın neden bu kadar geciktiğini sormakla başlıyoruz. Nedenlerini arka arkaya sıralıyor. Cover yaptığı Ferdi Özbeğen'in "Özlenen Sevgiliye" parçasının telif hakları, Hande Yener'le birlikte yaptıkları "Bir de Baktım"ın Yener'in konser dönemine denk gelmesi ve bir türlü tamamlanamaması, İngilizce şarkının detayları...Ama "Bir de Baktım"ın klibinin bu ay ekranlarda dönmeye başlayacağının müjdesini veriyor. Yener'le şarkının elektronik hiphop olmasına karar verdiklerini ve üç aydır da üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Bu arada "Bu Yaz" diye yine bir yaz şarkısı yapmadan duramamış. "Lütfen bunu sevilen bir filmin tekrarı gibi görün! Bu son!" diye gülerek bahsediyor yeni çalışmasından ve ekliyor: "Elimde değil, bu yazın tutacak şarkı yapmaktan başka bir şey oldu artık, öyle güzel sound'lar geliyor ki, bana yazı hatırlatıyor. İzmir'in o sıcak havası damarlarımda dolaşıyor" diyor. Ege'ye bakılırsa tarihindeki en argo sözleri kullanmış bu sefer. Mesela "hatun" demezmiş, ilk kez bu şarkıda kullanmış.
"Hayalim Şebnem Ferah..."

Ege Çubukçu, farklı müzisyenlerle ortak çalışmalar yapmaktan zevk alıyor. Üstelik bu ortak çalışmalar sadece Hande Yener ile de sınırlı değil. En son "Ajda Diskoda" projesinde yer alan rapçi, "Bütün divalar beni istiyor!" diye dalga geçiyor, sorduğumuzda. Süperstarla "Palavra"yı söyleyen Ege, rap sound'unda epey zorluk yaşadığını da itiraf ediyor: "Ne kadar iyi olursan ol, nihayetinde Türkiye'de yaşıyorsun. Rap sound'una adapte olmak, çalmak zor. Çünkü buraların müziği değil. Yurt dışında yaşayamıyorsan da ruhunun orada olması gerekiyor. Güney soundu istiyorum ama bunu burada kimse çıkaramıyor açıkçası." diye hayıflanıyor. Gene de düet yapmayı çok seviyor. Tabii, Ege'nin çok şanslı olduğu da su götürmez bir gerçek. Zira "ilk 3" listesindeki iki isimle çalışma hayaline kavuşmuş. Ege'nin üçüncü divası da sıkı durun, açıklıyoruz: Şebnem Ferah'mış! Bir süre önce bir rock barda tanışmış ve biraz sohbet etmişler. Onunla çalışmak isteyip istemediğini sorduğumuzda "Genelde sözleri- besteleri kendim yaptığım için, biriyle ortak bir iş yapmadan önce onu düşünerek bir şeyler yazıyorum. Bu yüzden önce Şebnem Ferah duruşuna uyacak bir şey yapmalıyım" diyor. Ve dayanamayıp üçüncü albümünün konseptini de açıklıyor: "Aslında söylenmez ama, üçüncü albümün adı 'Limit Gökyüzü' olacak. Şebnem Ferah da şarkılarındaki agresif tavrına rağmen, bana gökyüzündeki yüceliği hatırlatıyor." diyor ve Türk rock'ının kraliçesine yeşil ışık yakıyor.

Ceza'yla bir araya gelirim; Neden Olmasın ...

Geçen albümüm bir Ege Çubukçu günlüğüydü. Annem babam ayrıldı, kendimi alkole, sigaraya verdim "Asla" da anlattım. Sonra çok sevdiğim bir kadınla yaşadım ve beni terk etti, "Gel Sen"de anlattım. Protest müziğe yakın değilim. Green Day'in yaptığı "Working Class Hero"yu sadece bütün sanatçılar bir araya gelse söylerim, kendi albümümde yapmam. Tamam sen sosyal içerikli şarkı yapıyorsun ama bir şekilde gündeme gelmeye çalışıyorsun görüntüsü yaratıyor. Bir gün Şebnem Ferah, Ceza, Ege Çubukçu, Kenan Doğulu, Hayko Cepkin gibi birbirinden farklı insanları "tribute" yapıp bir araya gelip, örneğin savaşa karşı şarkı yapması çok güzel olur. İşte o zaman her şeyi bırakır, en önce ben giderim herhalde stüdyoya.

Ceza'ya Diss: Cennet Bekleyebilir

Laf arasında "Eleştirmek hoşuma gidiyor, böylece daha iyi işler yapıyorum" deyince Ceza'nın meşhur "Acı Biber"ini sormadan edemiyoruz. Hatırlatalım, Ceza "Acı Biber" şarkısında Ege'ye "Ece Buçukcu" diye hitap etmiş ve ona çok açık bir diss yapmıştı. "Bana karşı bir düşmanlık var çünkü benim müziğim rahattır, dinlemesi kolaydır" diyor Ege ve bu nedenle "Geri Ödeme Zamanı"nın kendisi için çifte anlamı olduğundan bahsediyor. Biri, bugüne kadar onu destekleyenlere teşekkür etmek; diğeri ise bugüne kadar kendisine yapılan disslere cevap vermek. Ceza'nın en çok kendisine "Taklit şarkı yapıyor" demesine bozulmuş. Hayranlarından gelen "Artık bu çalıntı iddialarına cevap ver." çağrılarına ise kulak vermiş nihayetinde: "Ceza'nın yaptığı işlerle pek ilgilenmiyordum. Bana gelen e-maillerde dinleyicilerim onun yaptığı şarkıların, çektiği kliplerin orjinallerini göndermişler. Ben de konuşmaya karar verirdim. Mesela Ceza'nın bana diss attığı şarkının sample'ı D12'den alıntı. 'Sitem' diye bir şarkı yapmış, Eminem'in 'The Way I Am' şarkısından alıntı. Bir klip çekmiş, Method Man'le Eminem'in birlikte yaptığı aynı klip efektini kullanmış; gazeteyi yırtıyor, başka bir sayfa açılıyor,falan. Benim şarkıda anlatmak istediğim şey şuydu, madem konuşuyorsun, işini doğru yap. Sen bari çalıp çırpma!"

Hepimiz Türkiye'de Yaşıyoruz
Peki ona göre TÜrkiye'de yerleşik bir rap ekolü oluştu mu? Ege, "Bu şekilde atışmalarla olmaz" diyor: "Tabii ki dissleşmeler ilginç gelebilir. Bİr 50 Cent'le Fat Joe birbiriyle diss'leşiyor çünkü biri öbürünün kız arkadaşıyla yatıyor, diğeri onun stüdyosunu kurşunluyor. Burada böyle bir özentiliğe gerek yok. Kadıköy'dekiler Anadolu Yakası ekolü yapmışlar ama, sonuçta hepimiz İstanbul'un içindeyiz. BU daha özenti bir durum." Yani Türkiye'de yerel bir rap ekolünün olamayacağını mı düşünüyor? "Bu imkansız, Ardahan'daki adam da ya Ceza gibi, ya Sagopa gibi ya da Ege gibi rap yapıyor."

NOT:Alıntıdır
SnAk3
Üye
Üye

MesajKonu: ra tarzı giyim   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimeCuma Ara. 21, 2007 10:29 am

arkadaşlar rap tarzında giyinmek isteyipte giyinemiorsanız işte size harika bir site Pislick marka t-shirtler falan filanaradığınız bir sürü şey girin yorumu kendiniz yapın link: http://www.muzikbazaar.com/www/
SnAk3
Üye
Üye

MesajKonu: ra tarzı giyim   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimeCuma Ara. 21, 2007 10:35 am

arkadaşlar rap tarzında giyinmek isteyipte giyinemiorsanız işte size harika bir site Pislick marka t-shirtler falan filanaradığınız bir sürü şey girin yorumu kendiniz yapın link: http://www.muzikbazaar.com/www/
SnAk3
Üye
Üye

MesajKonu: ra tarzı giyim   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimeCuma Ara. 21, 2007 10:35 am

DELİCOCUK
Administatör
Administatör
DELİCOCUK

MesajKonu: Geri: rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimeCuma Ara. 21, 2007 8:49 pm

saol snak3
burak_62
Moderatör
Moderatör
burak_62

MesajKonu: Geri: rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimeCuma Ara. 21, 2007 9:24 pm

güzel paylasım
YaKanATeS
Administatör
Administatör
YaKanATeS

MesajKonu: Geri: rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimeC.tesi Ara. 22, 2007 10:50 pm

harbi gsl paylaşım
DuMBaSS
Administatör
Administatör
DuMBaSS

MesajKonu: Geri: rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz   rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz Icon_minitimePaz Ara. 23, 2007 8:34 am

Saol kardeş bende rapçiyim ama ne zmndır rap dinlemiorm tabi beni kendime getiren bişi oldu tekrar döndüm site için saol...

Forever Sagopa Kajmer...

Kajmeran...

rap sanatçıları hakkında bilmek istedikleriniz
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-